Środkowe dziecko

chłopakiCzy faktycznie istnieje „syndrom średniaka”? I co to właściwie jest? Teoria ta mówi nam najogólniej o tym, że w przypadku trójki dzieci środkowe jest często nie dostrzegane i poświęca się mu najmniej uwagi. Naukowcy nie są w tym wypadku całkowicie zgodni, jednak często zauważa się niepokojące sygnały. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników, jak sytuacji rodzinnej, wychowania, itp.

Dlaczego tak się dzieje?

Narodziny pierwszego dziecka są dla rodziców czymś niezwykle ważnym. To z nim wiążą się wszystkie „pierwsze”, np. pierwsze słowo, krok czy pójście do przedszkola. Nawet, gdyby drugie dziecko nauczyło się różnych rzeczy szybciej, nie będą one już tak emocjonujące. Z kolei najmłodsze dziecko może liczyć na największą uwagę i okazywanie miłości, bo przecież jest „ostatnie” i już więcej nie nadarzy się taka sytuacja. Przez to środkowe dziecko może czuć się mniej ważne czy zaniedbane. W dodatku nigdy nie jest pewne, czy jest bardziej „starsze” czy „młodsze”, gdyż rodzice często swoje zdanie na ten temat uzależniają od sytuacji. Jest po prostu średnie, „nijakie”, pozbawione własnej tożsamości. Często zmuszone do noszenia ubrań po starszym rodzeństwie, zaś dzielenia pokoju z młodszym. Nie otrzymuje przywilejów pozostałych, przejmując przy tym ich obowiązki.

Różne „zestawy” dzieci

Sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku różnych układów. Przykładowo efekt ten jest znacznie osłabiony jeśli środkowe dziecko jest innej płci niż swoje rodzeństwo. Również różnica wieku pomiędzy poszczególnymi dziećmi jest bardzo istotna. Przykładowo, jeśli trzecie dziecko jest znacznie młodsze od pozostałych, środkowe zdążyło otrzymać już wiele uwagi i może bardziej liczyć na samodzielność i odpowiedzialność. Oczywiście, jeśli nie zostało wcześniej rozpieszczone, gdyż w takim wypadku nowy członek rodziny będzie stanowił dla niego nie lada konkurencję. Znacząca różnica wieku pomiędzy każdym z członków rodzeństwa może wzmagać ich indywidualność. Z drugiej strony może utrudniać kontakty pomiędzy dziećmi, bowiem ciężko znaleźć zajęcie podobnie atrakcyjne dla każdego członka grupy o dużej rozpiętości wiekowej.

Jak postępować?

Jeśli nie poświęcisz swojemu środkowemu dziecku tyle uwagi co jego rodzeństwu przeważnie sam zacznie o nią walczyć. Niektóre dzieci stają się wtedy wyjątkowo grzeczne i pilne, jednak nie jest to częsta sytuacja. Zwykle to złe zachowanie pomaga im jak najszybciej osiągnąć cel. Dlatego dbaj o to, by Twoje dziecko czuło się wyjątkowe. Jak najczęściej mów po imieniu, zarówno do niego jak i o nim. Unikaj wyrażeń w stylu „dziewczynki nie lubią”. Powiedz raczej „Zosia i Krysia nie lubią”, a i co do tego się upewnij. Często średniak porównywany jest z swoim bratem lub siostrą i nawet ich gusta czy zainteresowania są mu niesłusznie przypisywane. Dlatego też poznaj lepiej swoje dziecko, spędzaj z nim trochę czasu sam na sam, zapisuj na interesujące go zajęcia (nie zaś z pozostałymi dziećmi, choć może być to znacznie wygodniejsze). Niech również prezenty będą indywidualne, a jego święta obchodzone z tak samo intensywnie jak pozostałych dzieci. Pielęgnuj też wzajemne dobre kontakty całej trójki. Dziecko poczuje się stanowczo lepiej, gdy nie będzie „smarkaczem” dla najstarszego, a ten stanie się jego wzorem. Nie pozwól też, by średniak zbierał bęcki za najmłodsze, czasem wykorzystujące swoją pozycję do przerzucania swoich przewinień na innych.

Wszystko ma swoje dobre strony

Dużym pocieszeniem jest fakt, że dobrze wychowane środkowe dziecko ma spore szanse na sukces w przyszłym życiu. Zdobyte umiejętności mediatorskie, wypracowane w kontaktach z rodzeństwem, oraz ciągła praca nad sobą w celu wypracowania indywidualności sprawią, że może stać się kimś wyjątkowym. Potrzeba zaistnienia wzmaga ponadto kreatywność i wzbogaca wyjątkowość. Wielu słynnych ludzi było środkowymi dziećmi, jak np. Bill Gates czy Madonna. Dlatego uwierz w swoje dziecko i pomóż mu zaistnieć.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>