Problemy z zajściem w ciążę

DzieckoNie tylko bezpłodność czy niepłodność jednego lub obojga partnerów ma wpływ na efekty starań. Przyczyn może być bardzo wiele, pochodzących z różnych źródeł, co znacznie utrudnia zidentyfikowanie problemu. Poniżej przedstawione zostaną najczęstsze i mające największy wpływ na zajście w ciąże z nich:

Czynniki chorobowe

Związane są one z nieprawidłową gospodarką hormonalną, zaburzeniami układu immunologicznego, infekcjami, stanami pozapalnymi i różnego rodzaju chorobami, jak endometrioza (złuszczanie się komórek śluzówki w macicy, na jajowodach czy jajnikach, zaburzając ich działanie). W przypadku dłuższych problemów z zajściem w ciążę należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia medycznego podłoża takiego stanu.

Stres

Ujemny przyrost naturalny w krajach rozwiniętych jest w dużej mierze wynikiem stresu i życia w pośpiechu. Goniące terminy, mnóstwo spraw do załatwienia i konieczność działania „jak w zegarku” całkowicie nie współgra z naturalnym, biologicznym zegarem kobiety, jak również obniża sprawność mężczyzn. Planując starania o dziecko warto więc zapewnić sobie chwilę spokoju i relaksu, poza zasięgiem telefonów i innych spraw życia codziennego. Ponadto częstym błędem są zbyt duże oczekiwania względem potrzebnego czasu, a gdy przewidywania nie sprawdzają się i test ciążowy wciąż pokazuje to samo – frustracja rośnie.

Złe odżywianie

Nie chodzi tu tylko o wszelkiego rodzaju fast-foody. Jakość jedzenia w ostatnich czasach znacznie się pogorszyła. Do wszystkiego dodawane jest coraz więcej różnego rodzaju chemii, np. sztuczne barwniki, pryskane owoce i warzywa. Znaczenie ma też wcześniej wspomniane życie w biegu, przez co jemy nieregularnie, na szybko, nieprawidłowo. A przecież organizm potrzebuje odpowiednich witamin, m.in. do wyprodukowania dobrej jakości nasienia. Być może pewne zmiany w diecie ułatwią osiągnięcie wymarzonego celu.

Środowisko

Oczywiście ciężko jest zmienić całe swoje otoczenie, ale częstsze spacery do lasu, wyjazdy nad morze lub gdziekolwiek z dala zanieczyszczonych miast mogą mieć zbawienny wpływ. I to nie tylko dla samego zajścia w ciąże, ale i dobrego samopoczucia i ciągłego pogłębiania więzi z partnerem, tak niezwykle istotnej w tym okresie.

Nieprawidłowa budowa

Kobiety otyłe mogą narzekać na większe problemy z zajściem w ciążę. Ma to związek z szkodliwymi zmianami, zachodzącymi w jajnikach. Przed staraniami warto zatem zrzucić parę kilo, tym bardziej, że waga ma wpływ także na problemy w trakcie ciąży.

 

Sklep dla par przygotowujących się do ciąży

Sklep dla przygotowujących się do ciąży

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>