Pierwszy raz do przedszkola – o adaptacji

przedszkole-01Wiek przedszkolny to okres przejściowy w życiu naszego dziecka, w którym zaczyna ono uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Przygotowuje się do przejścia z bezpiecznego domowego zacisza w środowisko pozadomowe, pełne nowych doświadczeń oraz trudności. Pierwszym, ogromnym wyzwaniem, jakie rodzic może przed nim postawić, jest przystosowanie się do życia w przedszkolu, a co za tym idzie- nowych zasad, rówieśników i długiej rozłąki z rodzicami. Doświadczenie te będzie miało ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka, jego umiejętność przystosowania się do zmiennych warunków (np. przeprowadzka, pójście do szkoły) oraz odbiór świata i ludzi.

Dom a przedszkole

Przedszkole może przerażać dziecko z wielu powodów. Przede wszystkim jednak strach wywołują różnice pomiędzy nim a domem. W przedszkolu są inne, ściśle ustalone godziny leżakowania i posiłków, które mogą znacznie różnić się od tych domowych. Wymaga też od dziecka znacznie większej samodzielności, chociażby przy korzystaniu z toalety. Jeśli dziecko nie ma rodzeństwa musi nauczyć się dzielić oraz cierpliwie oczekiwać na swoją kolej. Również oswojenie się z panią przedszkolanką bywa trudne. Jednak przede wszystkim dziecko uczy się poznawać nowe osoby i funkcjonować w dużej grupie.

Oprócz czasu spędzonego w przedszkolu zmienia się także rytm zajęć w domu. Dziecko z reguły musi wstawać wcześniej, bierze udział w porannej krzątaninie, a po powrocie może mniej czasu spędzać z rodzicami, którzy w tym czasie pracują. Dlatego ważne jest by zaznajomić je z nadchodzącymi zmianami.

Jak przygotować dziecko?

Przede wszystkim trzeba zapoznać go z przedszkolem, pokazać mu, że może być ono wspaniałym miejscem. Można to uzyskać np. przez czytanie związanych z przedszkolem bajek. W tym przypadku pociecha dowie się, jakie problemy mogą się pojawić i jak je rozwiązać, a także, że inne dzieci przeżywają to wydarzenie podobnie. Innymi sposobami jest pobawienie się w przedszkole, odwiedzenie przedszkolnego placu zabaw czy budynku, opowiadanie swoich historii z tego okresu, wspólne przygotowywanie się do wielkiego dnia, np. poprzez zakupy potrzebnych akcesoriów, itd. Może znasz też dzieci, które już chodzą do przedszkola i opowiedzą Twojemu maluchowi „z pierwszej ręki” jak tam jest?

Oprócz zmniejszenia strachu warto też przygotować dziecko na sytuacje, jakie mogą go tam spotkać. Dlatego nauczmy dziecko jak najwięcej czynności wykonywać samodzielnie, spróbujmy zostawić je czasem pod opieką innych dorosłych, by nauczyło się niezależności od mamy, oraz poznawajmy z innymi rówieśnikami.

Pamiętajmy też, że dzieci wyczuwają nasz nastrój i jeśli my ni będziemy pewni decyzji o zostawieniu dziecka w przedszkolu i nie będziemy mieli zaufania do tej placówki, dziecko też nie będzie czuć się w niej dobrze. Dlatego przemyślmy nasz wybór pod każdym względem.

Ten pierwszy dzień

Wreszcie nadszedł ten czas. Musisz się bardzo skupić, bo wiele zależy od tego, jak potoczy się dzisiejszy dzień. Zadbaj o to, by rano nie było nerwowej atmosfery. Dokładnie wytłumacz dziecku, kiedy po nie przyjdziesz i koniecznie dotrzymaj słowa. Początkowo możesz zostawiać je na krótsze okresy czasu, żeby zdążyło się oswoić. Nie wydłużaj niepotrzebnie pożegnania i stanowczo nie ulegaj dziecku, jeśli zacznie płakać. Po powrocie możesz sprezentować mu małą niespodziankę, jednak nie przekupuj go w ten sposób.

Możesz dodatkowo ułatwić dziecku ten pierwszy dzień, jeśli porozmawiasz z przedszkolanką na jego temat. Wiedza o tym, czego nasza pociecha się obawia, co ją cieszy, jak reaguje na różne sytuacje, jak ją uspokoić, czy też jakie mocne strony posiada z pewnością udogodni pracę i będzie sprzyjała bezbolesnemu wprowadzeniu dziecka w ten nowy dla niego świat.

Pomoc i programy

Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do życia przedszkolnego jest wzięcie udziału w programach adaptacyjnych. Dzięki odpowiednio przygotowanemu i zrealizowanemu programowi dzieci aklimatyzują się w nowym środowisku i pierwszy dzień przedszkola nie jest już dla nich szokiem. Jeśli jednak udział w takim programie nie zdał rezultatu, nie pomogła też rozmowa z wychowawcą, a dziecko nie może przez długi czas przystosować się do przedszkola, może konieczna być konsultacja z psychologiem.

Jeśli jednak unikniemy popełniania najczęstszych błędów to właściwie przygotujemy dziecko i z pewnością spędzi w przedszkolu bardzo radosne chwile.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>