Kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia?

posilekPrzychodzi taki czas w życiu niemowlęcia, że trzeba zacząć próbować czegoś więcej niż tylko mleka mamy, bądź mleka sztucznego. Kiedy to zrobić? Jakie produkty możemy podać mu na początek? Co zrobić kiedy maluch nie będzie miał ochoty na nowe smaki?

 

Już, czy jeszcze nie?

Zacznijmy od tego, że według Światowej Organizacji Zdrowia, mleko matki jest w pełni wystarczające jakościowo i objętościowo do 6 miesiąca życia niemowlęcia (mleko należy wzbogacić o wit. D). Jeśli zatem nasz maluch karmiony jest piersią to rozszerzanie diety możemy zacząć dopiero w 6 miesiącu życia. Często jednak bywa tak, że niemowlę karmione jest mlekiem sztucznym z różnych powodów i w tym przypadku lekarze pediatrzy i dostępna literatura zaleca wzbogacać dietę już po ukończeniu 4 miesiąca życia.

 

Podajemy i obserwujemy

Zasady wprowadzania nowych produktów nie są zbyt skomplikowane. Powinniśmy zaczynać od niewielkich ilości obserwując przy tym naszą pociechę, czy nic niepokojącego się nie dzieje. Przykładowo, na początek możemy podać 3-4 łyżeczki przecieru z marchewki, dyni, bądź ziemniaka. Po kilku dniach zwiększania porcji, jeśli nic się nie dzieje, nie występują niepokojące objawy, możemy wprowadzić następny smak.

Jaka pora dnia będzie najbardziej odpowiednia na kulinarne eksperymenty naszego malca? Wydaje się, że najbardziej odpowiednie będzie południe, kiedy dziecko nie jest specjalnie zmęczone. Należy również zwrócić uwagę by nie było zbyt najedzone, ani zbyt głodne. Podajmy mu najpierw trochę nowości, a później dołóżmy mleko z piersi lub butelki. W ten sposób dziecko pobierze sobie odpowiednią i wystarczającą dla niego ilość pokarmu. Stopniowo zwiększając stały posiłek, ilość wypijanego później mleka będzie systematycznie spadała.

 

Kiedy wprowadzić kaszki?

W 2009 roku specjaliści od żywienia niemowląt trochę pozmieniali wcześniejsze zalecenia. Obecnie uważa się, że do jadłospisu malucha najpierw wprowadzać niewielkie ilości kaszki z glutenem, dodawanej do przecieru z jarzyn. Niemowlętom karmionym piersią kaszki należy wprowadzać już w piątym miesiącu życia, tym karmionym mlekiem sztucznym stosowanie kaszki zaleca się w szóstym. Natomiast kaszki bezglutenowe powinno wprowadzać się w siódmym miesiącu, niezależnie od tego czy dziecko karmione było piersią, czy mlekiem sztucznym. Taka kolejność wprowadzania poszczególnych kaszek powinna uchronić naszego maluszka przed celiakią, czyli chorobą, która zaburza proces wchłaniania pokarmów zawierających gluten. Ta niewielka ilość kaszki zawierającej gluten (np. kasza manna) powinna zadziałać na organizm naszego dziecka jak szczepionka, która zabezpieczy przed celiakią.

 

Kolejne stałe posiłki

Należy pamiętać, że przy rozszerzaniu diety w pierwszych kilku tygodniach mleko nadal jest podstawowym pożywieniem. Pod koniec pierwszego roku życia nasze dziecko powinno jeść od 4 do 5 posiłków dziennie, w tym 3 większe (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2 mniejsze. Mleko z butelki powinno być raczej częścią większych posiłków, zaś malucha karmionego piersią można przystawiać pomiędzy posiłkami. Stopniowo udział posiłków stałych powinien się zwiększać.

 

Zdrowe i mądre żywienie dziecka z pewnością będzie pozytywnie wpływać na jego rozwój. Pamiętajmy, że nie zawsze należy stosować się do tabelek i schematów, organizm dziecka najczęściej sam wie, jakie ilości pokarmu potrzebuje. Jeśli będziemy na siłę wciskać dziecku kolejne kalorie to jest spore prawdopodobieństwo, że wyrośnie nam niejadek, albo dziecko z nadwagą.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>