Jakie zwierzątko dla dziecka?

dzieci_1Dziecko, które uczęszcza do szkoły podstawowej potrafi być już odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za innych. Oczywiście do pewnego stopnia. Ten zależy od wielu czynników, jak charakter dziecka, wychowanie czy doświadczenia. Pamiętajmy też, że nawet najbardziej solidne dziecko ma czasem słabsze dni, w czasie których opieka nad pupilkiem przypadnie nam. Z czasem może też pojawić się znudzenie, powiązane z całkowitym przeniesieniem odpowiedzialności. Ponadto nadal młode dziecko nie z każdym zwierzątkiem będzie też w stanie sobie poradzić. Dlatego wybierajmy mądrze – ze względu na siebie, pociechę oraz przyszłego członka rodziny.

Piesek

Każdy, kto miał psa, wie ile ten daje radości. Jest pomocny, można go tulić a pewne rasy mają też anielską cierpliwość do dzieci. Jednak zakup psiaka powoduje zmianę w zachowaniu wszystkich domowników. To dlatego, że jest bardzo wymagający, a co za tym idzie – nasze obowiązki znacznie wzrosną. Z dużym psem dziecko na pewno nie wyjdzie samo na spacer, do weterynarza, nie będzie w stanie przynieść karmy ze sklepu (szczególnie tych kilku kilogramowych paczek suchej karmy). Również koszty utrzymania są bardzo duże, nie każdy dom czy mieszkanie będzie też odpowiednie dla każdego psa. Nie mówiąc już o trudnościach z wyjazdem (pies musi mieć stałą opiekę, nie w każde miejsce możemy zabrać go ze sobą) czy hałasem. Psy żyją długo, 10-20 lat, więc pamiętajmy też, że nasza pociecha zdąży w tym czasie dorosnąć i może rozpocząć życie na własny rachunek. Wtedy znów cała odpowiedzialność za psa spadnie na nas. No i jeszcze najważniejsza sprawa – alergie. Jeśli nasze dziecko jest uczulone ta opcja odpada od razu.

Kotek

Koty są indywidualistami, co ma swoje wady i zalety. Z jednej strony wymagają mniej uwagi, w przeciwieństwie do psów można zostawić je na noc lub dwie bez opieki a ich właściwości zdrowotne są szeroko znane i cenione. Mimo to mają często dość kłopotliwy charakter, nie pozwolą zrobić z siebie Przytulanki, mogą też boleśnie drapnąć nieostrożne dziecko. Pamiętajmy też o niezbyt przyjemnym, a wyjątkowo częstym obowiązku zmieniania kociej kuwety oraz mogących przestraszyć dzieci „prezentach” przynoszonych przez koty podwórkowe. Mimo to dostarczają wspaniałej zabawy i wielu niezapomnianych wspomnień. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego sierściucha, mogą uczulać, więc trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. W tym wypadku rozwiązaniem może być ewentualnie zakup nieuczulającego kota z specjalnej hodowli, co jest jednak niezmiernie kosztownym wydatkiem.

Gryzonie

Do najczęściej kupowanych należą myszki, szczury, myszoskoczki, koszatniczki, chomiki, szynszyle, króliki czy świnki morskie. Każdy z tych gatunków jest specyficzny, ma inne wymagania, zalety i wady. Mniejszym zwierzątkom, nawet już starszemu dziecku, łatwo jest niechcący zrobić krzywdę. Zwykle żyją też krótko, co może prowadzić do zbyt szybkiej rozłąki z przyjacielem. Z drugiej strony wymagają mniej opieki, z którą nawet dziecko powinno sobie poradzić. Świnki morskie i szynszyle polecane są za to ze względu na przyjazny charakter, możliwość pogłaskania i zabawy czasem na podobnym poziomie jak z większymi zwierzakami.

Rybki i ptaszki

Jedne żyją krócej, inne dłużej, ale mają jedną wspólną cechę – są raczej ozdobne, nie nadają się do przytulania i zabaw. Ta teza może nie tyczyć się niektórych papug, jednak zakup tych największych również radzilibyśmy przemyśleć. Oprócz tego, że wymagają dużo przeznaczonej tylko dla nich przestrzeni ich wytresowanie wcale nie jest łatwe i możemy srogo się zawieść gdy mimo wszystko – pozostaną jedynie ozdobą. Oprócz tego wszystkie rybki i ptaszki są raczej ciężkie w hodowli. Łatwo u nich o choroby, gorzej o ich rozpoznanie. Często kończy się to przedwczesną śmiercią zwierzaka i płaczem dziecka.

Gady

Mimo, że w pierwszym momencie większość myśli zapewne o przerażających wężach lub wyłupiastookich jaszczurkach, niektóre gady również nadają się na zwierzątko domowe dla dzieci. Są to przede wszystkim żółwie – zarówno te wodne, jak i lądowe. Nie uczulają, nie wymagają zbyt wiele opieki, choć czyszczenie akwarium może stanowić dla dziecka poważny problem. Trzeba też uwzględnić niezwykle długi okres życia tych zwierzaków. Może być to zobowiązanie na całe życie.

 

Jak widać wybór zwierzaka to wiele pytań i odpowiedzi do przemyślenia wspólnie – przez nas, dziecko i resztę domowników. Należy poważnie zastanowić się nad wielkością dysponowanego miejsca, środków pieniężnych, czasu, możliwym podziałem ról, preferencjami, źródłami pozyskania zwierzaka (czasem szalę decyzji może przechylić posiadanie przez znajomego zwierzaków do rozdania), jego funkcją, ewentualnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi, preferowanym czasem życia pupila, umiejętnościami i wiedzą na temat opieki nad konkretnym gatunkiem, stopniem odpowiedzialności dziecka i każdym innym, najdrobniejszym detalem. Jeśli jednak decyzja będzie rozsądnie przemyślana – z pewnością wniesie do domu wielką radość i zacieśni więzy rodzinne.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>