Jak urządzić przyjęcie dla starszaka?

przyjecieUrodziny dziecka to chwila wyjątkowa, a na tym etapie życia – może również być niezapomniana. Jednak by wspominana była pozytywnie – trzeba odpowiednio się do niej przygotować, zapewnić bezpieczeństwo i rozrywkę. I to nie tylko rodzice, ale też dzieci, którym w tym wieku (z odpowiednią pomocą i nadzorem) można zlecić niektóre zadania. Sprawi to, że będą miały o wiele więcej frajdy z (po części) samodzielnie przygotowanej zabawy, a także nauczą się organizacji i rozwiną kreatywność. Ale żeby nie stracić głowy z powodu nadmiaru zadań – zacznijmy od początku.

Wybór czasu

Naturalnie w kwestii czasu jesteśmy dość ograniczeni. Urodziny to konkretny dzień, co może być niezwykle istotne dla pociechy. Jeśli jednak ten miałby nas bardzo ograniczać (np. środek tygodnia) to warto rozważyć przeniesienie przyjęcia na najbliższy pasujący termin do przodu lub tyłu. I tak przyjęcie w sobotę przed właściwą datą czy piątek po niej mogą być tak samo dobre, jeśli nie lepsze. Jeśli przyjęcie planujemy na zewnątrz – powinniśmy mieć gotowy plan awaryjny. Dom czy mieszkanie, do którego przeniesiona zostanie zabawa w przypadku niepomyślnej pogody czy też zaznaczony późniejszy termin.

Pamiętajmy też, by przyjęcie nie trwało zbyt długo. Z pewnością zmęczony przygotowaniami oraz mnogością emocji przedszkolak nie da rady dosiedzieć do późna. Może zrobić się marudny, a nic nie psuje przyjęcia bardziej niż niezadowolony solenizant. Zimą najlepiej urządzać zabawę nieco wcześniej, by w pełni dostosować się do zmienionego zegara biologicznego. Latem upalne popołudnia sprawiają, że przyjemniejszy wieczór będzie znacznie bardziej odpowiednią porą. W skupieniu na swojej pociesze nie pomińmy też ważnego aspektu, jakim są możliwości czasowe nasze i spodziewanych gości. Dostosujmy więc plan imprezy do pracy i innych obowiązków.

Kwestia miejsca

Wybór miejsca to skomplikowana kwestia, na którą składa się kilka czynników. Z reguły wybieramy pomiędzy dwoma opcjami: w swoim domu/mieszkaniu czy też w specjalnym miejscu, które zajmuje się organizacją tego typu imprez. Na korzyść pierwszej opcji przemawia cena, większy udział dziecka w przygotowaniach czy możliwość dokładnego dopasowania zabawy do swoich potrzeb. Z drugiej strony organizacja jest zajęciem czasochłonnym, rozbrykane maluchy ewentualnie mogą wyrządzić jakieś szkody no i zawsze zostaje kupa rzeczy do posprzątania. Specjalne miejsca zatrudniają dodatkowo animatorów, którzy zajmują się gromadką najmłodszych i organizują nietypowe atrakcje, pozwalając dorosłym na chwile odpoczynku. Jednak czasem chcemy w ten wyjątkowy dzień być właśnie jak najbliżej swojego dziecka.

Lista gości

Z pewnością muszą się na niej znaleźć domownicy, reszta osób to już kwestia ustaleń. Jedni zapraszają rodzinę, drudzy znajomych dziecka, trzeci obie te grupy, a czwarci robią dwie osobne imprezy. Sporządzając listę gości dobrze wiedzieć, jak dużym miejscem dysponujemy i jakie są możliwości czasowe oraz transportowe poszczególnych osób. Jeśli na kimś szczególnie nam zależy, imprezę dobrze ustawić tak, by osoba ta na pewno zdążyła. Możemy również zapewnić jej transport. Warto porozmawiać też z dzieckiem, kogo najchętniej widziałoby na swojej zabawie i wspólnie wybrać te kilka(naście) osób, które są dla niego najważniejsze.

Po wybraniu gości należy jeszcze wystosować odpowiednio wcześniej zaproszenia. Z pewnością milej będzie uczestnikom, gdy o imprezie dowiedzą się z ręcznie wykonanej kartki niż słownego powiadomienia. I tu znajduje się pierwsze bardzo odpowiedzialne zadanie dla malucha – niech wygląd zaproszenia, a może i wykonanie, będą kwestią jego fantazji. Może każdemu narysuje własnoręcznie rysunek? Albo odbije pieczątkę? Albo też pomoże zawiązać zwinięte w rulonik zaproszenie wstążeczką. Po rozesłaniu zaproszeń warto się jeszcze upewnić, kto może zadeklarować swoje przyjście i dogadać szczegóły.

Menu

Pamiętajmy, by było dostosowane nie tylko do preferencji naszej pociechy, ale też do nawyków żywieniowych pozostałych uczestników. Dlatego dowiedzmy się, czy zaproszeni goście nie mają na coś alergii, by nie czuli się pokrzywdzeni nie mogąc skosztować niemal żadnych z przygotowanych łakoci. Poza tym menu powinno zostać ustalone z solenizantem, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i dostępnego budżetu. W końcu to jego święto i istotne, by poczuł się ważny i potrzebny w przygotowaniach. Również dziecko prawdopodobnie wie najlepiej, co będzie smakować jego kolegom i koleżankom z przedszkola czy podwórka.

Dekoracje

Całkiem ciekawym pomysłem są urodziny tematyczne. Nie naciskajmy jednak na to zbyt mocno – jeśli dziecko się czymś bardzo interesuje, powinno bez problemu podłapać ten pomysł. Wtedy dobrze porozmawiać z rodzicami zaproszonych gości, by zadbali o ich dopasowanie do przyjętej konwencji. Pamiętajmy, że dekoracje to nie tylko baloniki i serpentyny. Możemy przyozdobić cały dom podobiznami bajkowych postaci, zrobić potrawy nawiązujące do tematu i przyszykować odpowiedni strój dla naszego dziecka.

Tort

Jest ważnym elementem urodzinowej ceremonii już od bardzo wielu lat. Nieodłącznie kojarzony ze świeczkami, których zdmuchnięcie na raz ma moc spełniania życzeń. Dziecko w tym wieku może mieć jeszcze problemy z tym trudnym zadaniem, bądźmy więc gotowi mu pomóc. Również uważnie dzielmy ciasto, wyciągając wszystkie świeczki i ewentualny wosk, by nikomu nie stała się krzywda.

Prezenty

Najlepiej umówić się w tym temacie z rodziną i rodzicami gości zawczasu. Nie chcemy, by którakolwiek ze stron poczuła się pokrzywdzona kwotą wydaną na prezent. Możemy też dać mniej lub bardziej dokładne wytyczne, by mieć pewność że pociecha dostanie coś, co jej się spodoba, a nie nadwyręży to portfeli gości. Przy rozpakowywaniu prezentów należy czujnie obserwować cały ten proces i pomóc w przypadku upominków, które mogłyby ulec zniszczeniu przez zbyt entuzjastyczne szarpanie.

Atrakcje

Istnieje wiele możliwości, trochę ograniczonych  wybranym miejscem, czasem i liczbą gości, w pozostałych kwestiach będących tylko kwestią wyobraźni. Dobrze, by zabawy łączyły się z tematem imprezy (o ile jakiś został ustalony) i pozwalały solenizantowi poczuć się wyjątkowo (w przykładowej zabawie „pająk i muchy” to on byłby pająkiem). Atrakcje powinny poza tym zapewnić dobrą zabawę również gościom. O ile dorośli będą zadowoleni z przyjaznych plotek przy kawie i ciasteczku, o tyle większa grupa dzieci wymaga dobrego zaplanowania czasu. W tym wypadku animator wydaje się dość rozsądnym pomysłem, jednak sami również jesteśmy w stanie przeprowadzić wiele zabaw dla najmłodszych i to bez większego wysiłku. Ale to już temat na osobny artykuł.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>