Harcerstwo sposobem na naukę samodzielności

harcerzeW obecnych czasach obserwuje się coraz większy spadek zaradności wśród dzieci. Zmniejsza się także ich wiedza ogólna i praktyczna. Często problemem jest nawet samodzielne przygotowanie herbaty albo przyszycie guzika. Wolny czas dzieci koncentrują wokół komputera i internetu, nie wykorzystując przy tym ich możliwości. Również kontakt z rówieśnikami często odbywa się metodą wirtualną. Jak więc zachęcić dziecko do aktywnego spędzania wolnego czasu, połączonego z odkrywaniem swoich talentów, zdobywaniem przyjaźni i przede wszystkim przygotowującego do samodzielnego życia? Odpowiedzią może być zapisanie dziecka do jednej z drużyn harcerskich, o których działaniu opowiemy w dalszej części artykułu.

Dla kogo?

Mówi się, że „harcerstwo jest dla wszystkich, ale nie dla każdego”. By zostać harcerzem nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań, wystarczy chcieć. Jednak pozostanie nim przez dłuższy czas wymaga dostosowania się do regulaminu, pracy nad sobą i pragnienia rozwoju. Przy odpowiednio prowadzonej drużynie i wsparciu rodziców rzeczy te często przychodzą z czasem.

Wiek nie ma z reguły dużego znaczenia. Dzieci w wieku 4-6kl. podstawówki trafią do zastępu młodszoharcerskiego, starsze do starszoharcerskiego, zaś powyżej 16lat do wędrowników. Młodsze dzieci również mają szansę rozwijać się w podobnych środowisku wstępując do gromady zuchowej, jednak jest to temat na osobny artykuł. Tak samo przedstawia się sytuacja dzieci niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, dla których również istnieją odpowiednie środowiska.

Koszty z reguły są symboliczne, comiesięczna składka to z reguły kilka złotych. Największym wydatkiem jest początkowo zakup mundurka, potem zaś ewentualne obozy. Jednak i o tych nie można powiedzieć, żeby były drogie.

Jak szukać?

Drużyny harcerskie działają na terenie całej Polski. Czasem kilka drużyn tworzy szczep. Wszystkie drużyny i szczepy wchodzą w skład hufca. Te zaś podporządkowane są chorągwiom, a następnie najwyższym władzom. Na terenie Polski istnieje kilka organizacji harcerskich, tj. ZHP czy ZHR. Istnieją pomiędzy nimi pewne różnice, jednak główna idea jest ta sama – wychować świadomych i zaradnych obywateli. Drużyny harcerskie często działają przy szkołach, kościołach lub domach kultury. Tam też, jak i w wcześniej wymienionych hufcach i chorągwiach, należy zaczerpnąć informacji o tym czy i jaka drużyna funkcjonuje w okolicy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na profil (są np. drużyny wodne, lotnicze, zajmujące się pierwszą pomocą lub artystyczne), ale także sprawdzić, pod czyją opiekę oddajemy naszą pociechę. Harcerstwo często działa na zasadzie wychowywania dzieci przez ich starszych kolegów, co łączy się zarówno z wieloma zaletami jak i niebezpieczeństwami.

Zbiórki, biwaki i obozy

Spotkania harcerzy nazywane są zbiórkami i odbywają się z reguły raz w tygodniu w wyznaczonym miejscu. Jeśli drużyna ma szczęście może pochwalić się własnym lokum, zwanym harcówką. Na zbiórkach nasze dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu historii, pierwszej pomocy, przetrwania w trudnym terenie i wiele innych. Dużo też śpiewają, dyskutują, ćwiczą i bawią się, niosą też pomoc potrzebującym. Zdobyte umiejętności mogą wypróbować na krótszych lub dłuższych wyjściach jednodniowych, wyjazdach do 3 dni zwanych biwakami, a w czasie wakacji i na feriach – podczas obozów. Istnieje niemal nieograniczona mnogość form zajęć, jak i ich tematów, co pozwala na ciekawe i pożyteczne zagospodarowanie czasu przez nawet wiele lat.

Sprawności i stopnie

W trakcie zbiórek, wyjazdów, ale także w domu harcerze cały czas starają nauczyć się czegoś nowego. Potwierdzeniem zdobycia określonej wiedzy i umiejętności są sprawności i stopnie. Te pierwsze dotyczą zainteresowań i występują na różnych poziomach trudności. Przykładowo możemy zdobyć „Igiełkę”, „Kuchcika”, „Gimnastyka”, „Grajka”, „Pływaka”, „Komputerowca” czy „Oszczędnego”. Stopnie odnoszą się głównie do wiedzy zdobytej na zbiórkach, pracy nad swoim charakterem i słabościami.

Podsumowując, harcerstwo dostarcza wielu korzyści nie obciążając przy tym portfela. Postaraj się więc namówić dziecko, by zobaczyło jak to wygląda, a już po paru zbiórkach może zdecyduje się zostać na dłużej. Wtedy zobaczysz ilu radosnych wspomnień dostarczą mu te spotkania i wyjazdy oraz jak wielu rzeczy się w trakcie nich nauczy.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>