Gry karciane dla 3-4 latków

gra_dzieciIle radości potrafią dostarczyć gry wie każdy, kto poświęcił wiele godzin na układanie słów w Scrabble czy próbował zgarnąć miliony w Monopolu. Są one zarówno przyjemnym sposobem spędzenia czasu, często w rodzinnym gronie, jak i stanowią wartość edukacyjną. Tu przedstawimy wybór kilku gier dla najmłodszych, które nie tylko dopasowane są do posiadanej przez te młodsze przedszkolaki wiedzy i umiejętności, ale też dostarczają różnorakich korzyści. W gry te dzieci mogą grać same lub przy pomocy lub udziale rodziców. Przy tym określenie „karciane” odnosimy do różnych rodzajów gier z użyciem kart lub kartoników, ale nie posiadających bardziej skomplikowanych elementów, kostek czy pionków (czyli znacznie więcej niż standardowa talia 52 kart).

Memo

Dla większości zasady zapewne zasady są znane. Dla pozostałych krótkie wyjaśnienie – gra polega na odkrywaniu zakrytych kart. Można odkryć dwie z dostępnych. Jeśli stanowią parę – osoba odkrywająca je zgarnia za nie punkty. W przeciwnym wypadku karty są zakrywane. Gra ta doskonale ćwiczy pamięć dzieci w różnym wieku, począwszy od 3 lat (trzeba zapamiętać gdzie znajdują się które symbole, by przy odnalezieniu już widzianego – móc odkryć jego parę). Dużym atutem jest bogactwo tego typu ofert na rynku, dzięki czemu przedstawione znaki mogą odpowiadać zainteresowaniom dzieci (zwierzątka, ubranka, itd.). Istnieje też bardzo ciekawa odmiana – Memino – w której łączy się przeciwieństwa.

Domino

Gra znana i popularna od wielu, wielu lat (występowała już w starożytności). Z reguły wykonana jest z płytek, często kunsztownych, lecz obecnie można spotkać też wersje kartonowe. Z tego powodu zamieściliśmy ją w swoim spisie. Każdy z elementów podzielony jest na dwie części, na których znajduje się różna liczba oczek. Zadaniem grających jest dokładanie kartoników w ten sposób, by stykały się z innym tą samą liczbą oczek. Jest to bardzo ogólna zasada, gdyż w domino można grać na wiele sposobów o różnym poziomie trudności. Dzięki czemu ta gra nie znudzi się naszym pociechom zbyt szybko. Gdyby jednak suche „kropki” nie bawiły naszych maluchów lub też ich liczenie sprawiałoby zbyt wielki problem – odnajdziemy szeroki wachlarz domino obrazkowych, np. z wróżkami czy dinozaurami.

Lotto

Z powodu dużej losowości gry tego typu mają bardziej rozrywkowy niż edukacyjny charakter. Dla dzieci to brak stresu związanego z niezrozumieniem zadań lub zbyt dużymi wymaganiami, dla rodziców zaś dobry sposób na wspólną zabawę – wiek nie ma znaczenia, każdy ma taką samą szansę na zwycięstwo. Główny wariant tego typu zabawy polega na losowaniu karty i sprawdzeniu czy posiada się odpowiadający jej symbol na swojej planszy. Wygrywa osoba która pierwsza zapełni swoją planszę. Również ta gra posiada wiele różnorakich motywów przewodnich, które dodatkowo pozwolą nam uczyć dzieci nazw poszczególnych rzeczy, zwierząt czy przedmiotów.

Quiz

Jak widać każda z gier jest w pewnej mierze edukacyjna. Jednak te z pytaniami stanowczo dostarczą największej wiedzy naszym pociechom. Pamiętajmy jednak, że do wiedzy zwykle nie wliczają się różne umiejętności, np. manualne czy też rozwijanie wyobraźni. Ponadto tego typu gry zwykle są bardziej męczące dla małego odbiorcy, który musi się usilnie skupiać. Jednak wracając do zalet – różnego rodzaju quizy to bogate źródło wiedzy o otaczającym świecie. Tu na uwagę zasługuje szczególnie jeden tytuł, przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych – „Mój pierwszy quiz”. Jego największymi zaletami są: możliwość samodzielnej zabawy dziecka (odpowiedzi wybiera się wkładając paluszek w otwór w karcie; po obróceniu przy prawidłowej odpowiedzi będzie symbol klauna), staranne wykonanie z pięknymi obrazkami oraz dopasowane poziomem trudności zagadki. Starsze pociechy mogą natomiast zacząć sięgać po „Zagadki Smoka Obiboka”, które są pisane rymami.

Ubieranki

Szczególnie polecane dla małych dziewczynek, które uwielbiają tego typu zabawy. W tych grach zwykle należy skompletować odpowiednie ubrania, bądź też samemu je zaprojektować. „Moda i modelki”, „Bal przebierańców” czy „Laleczki” to tylko niektóre z tytułów. My jednak szczególnie pragniemy zwrócić Państwa uwagę na „Boso, albo w ostrogach”, gdzie można poznać stroje i typowy wygląd mieszkańców różnych części świata! Oczywiście nie zapomnijmy, że w ubieranki może grać jedna osoba, więc są świetnym sposobem zajęcia dziecka uwagi, gdy nie ma za bardzo z kim grać.

Opowiadanki

W tego typu grach zwykle nasze pociechy mają nad nami przewagę, gdyż głównym wymaganiem jest kreatywność. Co prawda początkowo maluchy mogą mieć problem z konstruowaniem dłuższych lub liku zdań, jednak wraz z ćwiczeniem i wiekiem te problemy powinny zniknąć, a zastąpi je przede wszystkim dobra zabawa. Wersją gry z opowiadaniem stworzoną specjalnie dla dzieci jest chociażby „Pewnego razu”, która składa się z dwóch części i jest znakomitą grą na dobranoc (co prawda karty zastąpione są przez małe kartoniki, ale co tam – warto o niej wspomnieć). Co ciekawsze – wraz z rozwojem młodego gracza mamy do dyspozycji kolejne gry z opowiadaniem, o bardziej skomplikowanych zasadach lub wprowadzające konkurencję („Story Cubes” – gra kościana, czy „Once upon a time”).

Wyszukiwanki

I w tych grach dzieci często mają przewagę nad rodzicami. Rozwijają swój refleks i spostrzegawczość. Reguły gry są proste – chodzi o wyszukanie wskazanych przedmiotów czy osób na bardzo kolorowym i szczegółowym obrazku. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe, a liczy się każda sekunda! Oprócz w wersji kart, wiele takich gier dostępnych jest na komputerze – czy to online czy też jako element konkretnej gry.

Gry karciane to nie jedyny rodzaj gier. Szczególnie dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się wszystkiego. Można odnaleźć wiele ciekawych pozycji wśród innych rodzajów gier. Nie martwy się też tym, że dzieci szybko z nich wyrastają. Wiele z nich jest bardzo uniwersalne, a także wytrzymałe, więc mogą służyć nie jednemu pokoleniu. Częstą obawą jest także szybkie nudzenie się dziecka. Zapewniamy więc, że odłożenie gry na jakiś czas na półkę i wyciągnięcie jej potem przyniesie oczekiwane efekty.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>