„Dzieci są najsłodsze, gdy śpią” – jaki materac dla dziecka?

niemowlakiKażda świeża mama zna koszmar ciągłych nocnych wrzasków i problemów z uśpieniem malucha. Również każda zwraca szczególną uwagę na to, by zapewnić pociesze właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny, szczególnie w ciągu najmłodszych lat. Świadomość potrzeb dzieci w obecnych czasach jest coraz większa- poświęca się im znacznie więcej badań i uwagi. A to przekłada się na zdrowie maluszka oraz zadowolenie rodziców. Dlatego też powstał ten artykuł – by wyposażyć Was w wiedzę, jak zadbać o spokojny i zdrowy sen dziecka, a co za tym idzie – również swój.

Jak śpią maluchy?

Przede wszystkim dużo, co nie zawsze oznacza „długo”. Noworodki przesypiają około 17-20 godzin w trakcie doby, jednak potrafią budzić się bardzo często – nawet co 30 minut. Półroczne pociechy skracają ten czas do około 15 godzin, a pobudki są coraz rzadsze. Roczne dziecko zaczyna już zdawać sobie sprawę, że pora nocna jest czasem snu, zaś za dnia może wystarczyć im tylko jedna, dość długa drzemka. Do 6-tego roku życia czas snu waha się między 10 a 13 godzin, co nadal stanowi około połowę doby. Dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie im  w tym czasie komfortu i odpowiednich warunków.

Gdzie ułożyć dziecko spać?

W tym temacie możliwości jest wiele, a każda ma swoje plusy i minusy. Najczęściej stosowane to łóżko rodziców lub osobne łóżeczko w innym pokoju. W pierwszym wypadku maluch zyskuje bliskość i poczucie bezpieczeństwa, zaś mama nie musi wstawać, by nakarmić malucha. Jednak dziecko ogranicza dostępne miejsce, a niektórzy obawiają się, by nie zrobić mu krzywdy przez sen. Osobne łóżeczko może zaniepokoić niemowlaka, a rodzice mają mniejszą kontrolę nad jego stanem (np. czy nie jest za ciepło lub za zimno). Z drugiej strony daje im większy komfort snu, a dziecko uczy samodzielności.

Wybór materaca

Jest to niezwykle istotna kwestia, której w głównej mierze poświęcony jest ten artykuł i od której między innymi zależy zdrowy rozwój naszego brzdąca. Czym taki materac różni się od tego, na jakim śpią dorośli? Pierwszą myślą jest zapewne rozmiar i jest to jak najbardziej trafna odpowiedź. Materac powinien pasować rozmiarem do łóżeczka oraz powinien być co najmniej 20cm dłuższy od dziecka. Jeśli więc nie spełnia drugiego warunku, czas zakupić większe łóżko. Również grubość ma znaczenie – dla dzieci powinna wynosić ona około 10 cm, czyli połowę z tego, co dla dorosłej osoby.
Co do twardości – zależy ona od wagi osoby, nie zaś jej wieku. Poniżej 80kg powinien być to materac miękki lub średnio twardy, powyżej – stopień twardości wzrasta. Z tego wynika, że w przypadku dzieci powinniśmy unikać całkiem twardych materacy, choć powolne zwiększanie twardości jest wskazane. W tym celu istnieją materace dwustronne, np. piankowo-kokosowe czy kokosowo-grykowe. Mają one ponadto dobre właściwości wentylacyjne.

Z innych dostępnych materiałów znajdziemy na rynku piankę poliuretanową, termoelastyczną czy lateks. To ostatnie rozwiązanie spotyka się z bardzo skrajnymi opiniami, pomimo właściwości antybakteryjnych i dobrego podparcia dla kręgosłupa. Może być to spowodowane dużą rozpiętością jakości w zależności od (zwykle niemałej) ceny. Jeśli decydujemy się na ten zakup warto zadbać, by nasza pociecha dbała o materac, np. nie skakała po nim, co zapobiegnie znacznym odkształceniom. Taki materac śmiało może mieć swoje „drugie życie”, jeśli zdecydujemy się na kolejne dziecko lub odsprzedaż.

Za najbardziej odkształcające się powszechnie uważane są materace z pianki poliuretanowej. Jednak i tu – jest to przede wszystkim kwestią dobrego producenta i ceny, choć ta jest stanowczo niższa niż w przypadku wcześniej wymienionych. Lecz najdroższą opcją jest pianka termoelastyczna, która reaguje na ciepło ciała by doskonale dopasować się do jego kształtu. W tym wypadku należy się zastanowić – czy tak drogi wydatek na materac dla dziecka, z którego szybko wyrośnie, nie nadszarpnie zbytnio naszego budżetu? Dlatego najlepszą radą jest dobre zaznajomienie się z ofertą firm, gdyż w każdym rodzaju i przedziale cenowym może udać się znaleźć coś odpowiedniego.

materac dziecięcy - panmaterac.pl

W co opatulić?

Zarówno pościel jak i pidżamka mają ciągły kontakt z naszą pociechą. Z tego powodu upewnij się, że pozwalają one na wentylację, by nie doszło do zapocenia maluszka. Znakomicie sprawdza się pościel bawełniana. Dodatkową zaletą byłyby właściwości antyalergiczne. Również ubranko powinno być wykonane z 100% bawełny, która luźno opatuli malca nie krępując jego ruchów. Trzeba pamiętać też o usunięciu metek, które mogłyby łatwo podrażnić jego delikatną skórę. Tak przygotowane dziecko z pewnością może liczyć na zdrowy i spokojny sen, tak jak i jego rodzice.

Autor: Pan Materac Salon Materacy

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>